Enhedslisten kom i EU-Parlamentet, og højrefløjen mistede sit flertal i Folketinget. Muligheden for at komme igennem med Enhedslistens røde og grønne tiltag er derfor markant styrket.
De dårlige nyheder
Enhedslisten mistede et enkelt mandat ved folketingsvalget, og Folkebevægelsen røg ud af EU-Parlamentet. Enhedslisten vil nu tilbyde Folkebevægelsen økonomisk støtte, så dens vigtige, tværpolitiske arbejde kan fortsætte.
Citatet
”Endelig kan vi komme i gang med at rydde op efter ham (Lars Løkke, red.) og hans venner. Dem, der har kørt klapjagt på syge og arbejdsløse, dem, der har sendt tusindvis af børn og deres familier ud i fattigdom og dem, der har ladet gyllebaronerne søle vores natur til.”
Pernille Skipper i sin tale på Folkemødet på Bornholm
Forløsningen var stor på Grundlovsdag, da vi kunne konstatere, at vi nu har flertal sammen med de andre partier i rød blok. I de kommende år gælder det om at holde de nærmeste partier fast på alle de fornuftige løfter, de afgav i valgkampen.