Gå til hovedindhold

Valgte til Hovedbestyrelsen

RESULTAT AF HB-VALGET 2010

256 stemmer i alt, inkl. én ugyldig stemme.

Placering

navnantal stemmerevt. faldet for køns eller ansatte kvoter
1Line Barfod, Nørrebro185 
2Johanne Schmidt-Nielsen, Nørrebro152 
3Pernille Skipper, Vesterbro149 
4Rune Lund, Nørrebro139 
5Finn Sørensen, Amager138 
6Stine Brix, Nørrebro131 
7Marianne Frederik, Amager129 
8Anders Hadberg, Nørrebro112 
9Brian Skov Nielsen, Århus107 
10Jørgen Arbo-Bæhr, Valby106 
11Susanne Flydtkjær, Aalborg104 
12Malene Vallentin Kjer, Nørrebro100 
13Lole Møller, Brønshøj-Vanløse95 
14Nikolaj Villumsen, Nordvest86 
15Bruno Jerup, Næstved77 
16Thomas Eisler, Gladsaxe74 
17Hans Jørgen Vad, Århus73 
18John Jessen, Århus67 
19Rasmus Bredde, Nørrebro65 
20Niels C F Rasmussen, Lolland64 
21Bjarne Thyregod, Tårnby61 
22Mikael Hertoft, Østerbro57 
23Johannes Lund, Faaborg-Midtfyn53 
24Elizabeth Japsen, Århus49 
25Lene Rygaard Jessen, Albertslund37Indkvoteret efter kønskvoteringen på valgtidspunktet.
1. suppl.H. C. Nielsen, Rudersdal44Faldet for kønskvoteringen på valgstidspunktet. (Placeret med lodtrækning mellem kandidater med stemmelighed).
2. suppl.Rasmus Gudmandsen, Nordøst-Sjælland44Faldet for kønskvoteringen på valgstidspunktet. (Placeret med lodtrækning mellem kandidater med stemmelighed).
3. supplLars Hostrup Hansen, Nordvest37(Placeret med lodtrækning mellem kandidater med stemmelighed).
4. suppl.Christian Gorm Hansen, Frederiksberg37(Placeret med lodtrækning mellem kandidater med stemmelighed).
5. suppl.Jeanne Guldbrand Toxværd, Gentofte34 
6. suppl.Jakob Hjuler Tamsmark, Indre By/Christianshavn32 
7. supplAbdullah Domurcuk, Nordvest26 
8. suppl.Theis Jensen, Nordøst-Sjælland5 
9. suppl.Marius Borg, Gentofte4 
10. suppl.Namdar Khezri, Vesterbro2 

Kontakt Enhedslisten

Landskontoret
Studiestræde 24, 1.
1455 København K
Tel. +45 33 93 33 24
CVR-nr. 18289393
[email protected]

Folketingsgruppen
Folketinget
DK-1240 København K
Tel. +45 33 37 50 50
[email protected]