Enhedslisten opfordrer Helle Thorning-Schmidt til at stemme imod Jean-Claude Juncker.
Afstemningen finder sted på rådsmødet i dag og i morgen, hvor EU’s medlemslandes regeringsledere er samlet for blandt andet at tage stilling til, hvem der skal stå ved roret i EU-Kommissionen de næste 5 år.
Gruppenæstformand og medlem af Europaudvalget Finn Sørensen siger:
- Juncker er bare ”no go”. Han har mere end nogen anden været arkitekten bag EU's nedskæringspolitik, som har medført social katastrofe i det sydlige Europa. Derudover er han notorisk EU-føderalist og har hele sit liv arbejdet for at fremme EU-staten.
- Uanset hvordan man vender og drejer resultatet ved EU-valget, er det i hvert fald tydeligt, at befolkningen har sagt fra over for status quo. Med Juncker i spidsen frygter jeg, at problemerne med social dumping såvel som nedskæringspolitikken, der presser vores velfærd, vil fortsætte.
- Det er derfor afgørende, at Helle Thorning stemmer imod Juncker på Rådsmødet i dag og i morgen – og dermed ikke tager medansvar for flertallets beslutning og for Junckers fremtidige gerninger.
Landskontoret
Studiestræde 24, 1.
1455 København K
Tel. +45 33 93 33 24
CVR-nr. 18289393
[email protected]
Folketingsgruppen
Folketinget
DK-1240 København K
Tel. +45 33 37 50 50
[email protected]