Gå til hovedindhold

Valgte til Hovedbestyrelsen

 I alt 279 stemmer til hovedbestyrelsesvalget.

Resultat af HB valget 2011

 

 

 Placering

  Navn

 Antal stemmer

 Evt. bemærkninger

1

Line Barfod, Nørrebro (Ansat)

141

 

2

Stine Brix, Nørrebro (Ansat)

138

 

3

Pernille Skipper, Vesterbro (Ansat)

136

 

4

Per Clausen, Aalborg (Ansat)

131

 

5

Finn Sørensen, Amager

127

 

6

Anders Hadberg, Nørrebro

124

 

7

Jørgen Arbo Bæhr, Valby

105

 

8

Lole Møller, Brønshøj-Vanløse

99

 

9

Helge Bo Jensen, Albertslund

99

 

10

Mikael Hertoft, Østerbro

94

 

11

Marianne Frederik, Amager

89

 

12

Jens Otto Madsen, Thy-Mors

89

 

13

Nikolaj Villumsen, Nørrebro

88

 

14

Rasmus Bredde, Nørrebro (Ansat)

88

 

15

Anne Mette Carlsen, Nørrebro

82

 

16

Malene Vallentin Kjer, Nordvest

82

 

17

Susanne Flydtkjær, Aalborg

79

 

18

Hans Jørgen Vad, Århus

79

 

19

Lasse P. N. Olsen, Aalborg

79

 

20

Sune Blom, Frederiksberg

77

 

21

Bjarne Thyregod, Tårnby

74

 

22

Brian Skov Nielsen, Århus

70

 

23

Lene Rygaard, Albertslund

69

 

24

Bruno Jerup, Næstved

68

 

25

Kristine Bjørnbak Jørgensen, Aalborg

38

Indkvoteret på køn.

1. suppl.

Niels C. F. Rasmussen, Lolland

62

 

2. suppl.

Lars Hostrup Hansen, Nordvest

54

 

3. suppl.

Paw Nielsen, Middelfart

46

 

4. suppl.

Johannes Lund, Faaborg-Midtfyn

45

 

5. suppl.

H. C. Nielsen, Hillerød

38

 

6. suppl.

John Jessen, Århus

38

 

7. suppl.

Elizabeth Japsen, Århus

32

 

8. suppl.

Jeanne Guldbrand Toxværd, Gentofte

31

 

9. suppl.

Henrik Kjær, Ringsted

31

 

10. suppl.

Jon Rostgaard Boisen, Århus

23

 

11. suppl.

Thor Noe, Nordvest

20

 

12. suppl.

Rasmus Østergaard, Aalborg

19

 

13. suppl.

Margit Dujardin, Greve-Solrød

14

 

14. suppl.

Namdar Khezri, Vesterbro

14

 

15. suppl.

Asbjørn Pedersen, Odder

9

 

16. suppl.

Anna-Marie Nyberg, Gribskov

8

 

 

 

 

 

Resultat af valget til Rød Fonds bestyrelse

 

 

1

Christian Juhl, Silkeborg

192

 

2

Thomas Eisler, Gladsaxe

116

 

3

Lene Fruelund, Silkeborg

105

 

4

Vibeke Syppli Enrum, Svendborg

80

 

5

Arne lund, Nordøst-Sjælland

77

 

1. suppl.

Lars Schou, Svendborg

13

 

 

 

 

(3 stemmesedler til valget til Rød Fonds bestyrelse kendt ugyldige på af for mange stemmer på én stemmeseddel)

Kontakt Enhedslisten

Landskontoret
Studiestræde 24, 1.
1455 København K
Tel. +45 33 93 33 24
CVR-nr. 18289393
[email protected]

Folketingsgruppen
Folketinget
DK-1240 København K
Tel. +45 33 37 50 50
[email protected]